2 0 1 3 - 2 0 1 4
კონკურსი  „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“

ფინალური ეტაპი

 

2014 წლის 28 ივნისს საქართველოს საპატრიარქოსთან არსებული ახალგაზრდობის სულიერი და ინტელექტუალური განვითარების ცენტრის დარბაზში გაიმართა ინტელექტუალური კონკურსის „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ ფინალი. მონაწილეობდნენ უმცროსი ასაკის სასკოლო გუნდები: „ედემი“- ხობის რ-ნის, სოფ. პირველი მაისის საჯ. სკოლა; „ცისარტყელა“- ხაშურის რ-ნის, სოფ. ტკოცის საჯ. სკოლა; „მოწყალე სამარიტელი“ - ჩოხატაურის რ-ნის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია; „თაბორი“ - ვანის რ-ნის წმ. ნინოს სახ. გიმნაზია; „ლაზარე“- თიანეთის რ-ნის №1 საჯ. სკოლა; „ძლევაი“ - ქ. რუსთავის №4 საჯ. სკოლა.
ინტელექტუალურ კონკურსის „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ ფინალურ თამაშის ჟიურის წევრები იყვნენ: ცაგერისა და ლენტეხის მთავარეპისკოპოსი სტეფანე (კალაიჯიშვილი), საპატრიარქოს ტელევიზია „ერთსულოვნების“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი თამარ არჩუაძე და საქართველოს საპატრიარქოსთან არსებული ახალგაზრდობის სულიერი და ინტელექტუალური განვითარების ცენტრის საკონკურსო პროგრამების სპეციალისტი მარიამ მეშველიანი.
ფინალური თამაში დამთავრდა შემდეგი შედეგით:
I ადგილი - გამარჯვებული გუნდი - „მოწყალე სამარიტელი“ - ჩოხატაურის რ-ნის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია (22 ქულა).
II ადგილი -  „ძლევაი“ - ქ. რუსთავის №4 საჯ. სკოლა (21 ქულა).
III ადგილი -„ლაზარე“- თიანეთის რ-ნის №1 საჯ. სკოლა (12 ქულა).
IV-VI ადგილები შესაბამისად, შემდეგმა გუნდებმა გადაინაწილეს: თაბორი“ - ვანის რ-ნის წმ. ნინოს სახ. გიმნაზია (7 ქულა); „ედემი“- ხობის რ-ნის, სოფ. პირველი მაისის საჯ. სკოლა (5 ქულა); „ცისარტყელა“- ხაშურის რ-ნის, სოფ. ტკოცის საჯ. სკოლა (2 ქულა).
I ადგილზე გასული გუნდი „მოწყალე სამარიტელი“ (ჩოხატაურის რ-ნის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია)  წმ. მიწის მოსალოცად გაემგზავრება. II და III ადგილზე გასული გუნდები  „ძლევაი“  (ქ. რუსთავის №4 საჯ. სკოლა) და  „ლაზარე“ (თიანეთის რ-ნის №1 საჯ. სკოლა) ტაო-კლარჯეთის მოსალოცად გაემგზავრებიან. IV-VI ადგილებზე გასული გუნდები კი, საქართველოს ერთ-ერთ ეპარქიას მოილოცავენ.
საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრისაგან გადაეცა სიგელები ყველა მონაწილე გუნდს.
ინტელექტუალური კონკურსი „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ მეექვსე წელია, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსის, ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია II -ის ლოცვა-კურთხევით, საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრის ორგანიზებით და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ტარდება.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 წლის 21 ივნისს საქართველოს საპატრიარქოსთან არსებული ახალგაზრდობის სულიერი და ინტელექტუალური განვითარების ცენტრის დარბაზში გაიმართა ინტელექტუალური კონკურსის „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ ფინალი. მონაწილეობდნენ უფროსი ასაკობრივი სასკოლო ჯგუფის გუნდები: „ზანდუკი“ - ქარელის წმ. გიორგი მთაწმინდელის სახ. გიმნაზია; „ჯვარი მძლეველი“ - ლენტეხის რ-ნი, სოფ. ჩოლური; „კარიბჭე“ - ხონის ტექ. შემოქმედების გიმნაზია; „ჯვაროსნები“ - სენაკის რ-ნი, სოფ. ნოსირი; „XI ჟამის მუშაკნი“ - ჩოხატაურის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია; „აღმსარებელი“- ცაგერის წმ. ილია მართლის სახ. გიმნაზია; „სტიქაროსნები“- თბილისის N191-ე საჯ. სკოლა;
ინტელექტუალურ კონკურსის „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ ფინალურ თამაშის ჟიურის წევრები იყვნენ: ცაგერისა და ლენტეხის მთავარეპისკოპოსი სტეფანე (კალაიჯიშვილი), საპატრიარქოს ტელევიზია „ერთსულოვნების“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი თამარ არჩუაძე და საქართველოს საპატრიარქოსთან არსებული ახალგაზრდობის სულიერი და ინტელექტუალური განვითარების ცენტრის წევრი ვახტანგ თაქთაქიძე.
ფინალური თამაში დამთავრდა შემდეგი შედეგით:
I ადგილი - გამარჯვებული გუნდი - „კარიბჭე“ - ხონის ტექ. შემოქმედების გიმნაზია (22 ქულა).
II ადგილი - „სტიქაროსნები“- თბილისის N191-ე საჯ. სკოლა (21 ქულა).
III ადგილი - „XI ჟამის მუშაკნი“ - ჩოხატაურის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია (19 ქულა).
მეოთხე, მეხუთე, მეექვსე და მეშვიდე ადგილი შესაბამისად, შემდეგმა გუნდებმა გადაინაწილეს: „ზანდუკი“- ქარელის წმ. გიორგი მთაწმინდელის სახ. გიმნაზია (17 ქულა); „ჯვაროსნები“ - სენაკის რ-ნი, სოფ. ნოსირი (16 ქულა); „აღმსარებელი“ - ცაგერის წმ. ილია
მართლის სახ. გიმნაზია (9 ქულა); „ჯვარი მძლეველი“ - ლენტეხის რ-ნი, სოფ. ჩოლური (2 ქულა).
I ადგილზე გასული გუნდი „კარიბჭე“ (ხონის ტექ. შემოქმედების გიმნაზია) წმ. მიწის მოსალოცად გაემგზავრება. II და III ადგილზე გასული გუნდები ტაო-კლარჯეთის მოსალოცად გაემგზავრებიან. IV-VII ადგილებზე გასული გუნდები კი, საქართველოს ერთ-ერთ ეპარქიას მოილოცავენ. ამ შემთხვევაში, II ადგილზე გასულმა გუნდმა - „სტიქაროსნები“ (თბილისის N191-ე საჯ. სკოლა), თავინთი საგზური - ტაო-კლარჯეთში გამგზავრება დაუთმო IV ადგილზე გასულ გუნდ „ზანდუკს“ (ქარელის წმ. გიორგი მთაწმინდელის სახ. გიმნაზია), ამიტომ, ეს უკანასკნელი, III ადგილზე გასულ გუნდთან - „XI ჟამის მუშაკნი“ (ჩოხატაურის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია) ერთად ტაო-კლარჯეთის მოსალოცად გაემგზავრება. გუნდი „სტიქაროსნები“ კი, IV-VII ადგილებზე გასულ გუნდებთან ერთად მოილოცავს საქართველოს ერთ-ერთ ეპარქიას.
ყველა მონაწილე გუნდს სიგელები გადაეცა საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრისაგან.
ინტელექტუალური კონკურსი „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ მეექვსე წელია, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსის, ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია II -ის ლოცვა-კურთხევით, საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრის ორგანიზებით და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ტარდება.
წილისყრის შედეგები

 

 

უფროსები

შიდა ქართლი

ხაშური _ 1. წმ. დიმ. ყიფიანის სახ. სკოლა. „კიდობანი“ 0ქ

2. ქარელის  წმ. გიორგი მთაწმინდელის სახ. გიმნაზია „ზანდუკი“ +1ქ.

 

 

სვანეთი

ლენტეხი _ 1. ჩოლური „ჯვარი მძლეველი“ 0ქ.

2. ლენტეხის N2 საჯ. სკ. „ლენტეხი“ -1ქ.

3. მესტია. წვირმი „იმედი“ +1ქ.

 

იმერეთი

ხონი _ 1. ხონის ტექ. შემოქმედების გიმნაზია „კარიბჭე“ +1ქ.

2. ხონის N2 საჯ. სკოლა „მოწყალე სამარიტელი“ +1ქ.

3. ყვარელი „მთიები“ +1ქ.

სამეგრელო

სენაკი _ 1.ზუგდიდი, რიყე „მნათე“ -1ქ.

2. სენაკი, ნოსირი „ჯვაროსნები“ +1ქ.

 

 

ჩოხატაური _ 1. ჩოხატაურის ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია „IX  ჟამის მუშაკნი“ +1ქ.

2. ადიგენი, დიდი სმადა, „იერუსალიმისკენ“ +1ქ.

 

მცხეთა _ 1. მუხრანის N1 სკოლა „ცისარტყელა“ +1ქ

2. ცაგერის წმ. ილია მართლის სახ. გიმნაზია „აღმსარებელი“ +1ქ.

 

რუსთავი _ 1. რუსთავის  N22-ე სკოლა „სათნოება“ +1ქ.

2. თბილისის N191-ე საჯ. სკოლა „სტიქაროსენები“ +1ქ.

 

 

უმცროსები

სამეგრელო

ხობი_ 1. პირველი მაისის საჯ. სკოლა „ ედემი“ -1ქ.

2. წალენჯიხა, ეწერი „ალილო“ -1ქ.

 

შიდა ქართლი

ხაშური _ 1. წმ. დიმ .ყიფიანის სახ. სკოლა „ჯვარი“ +1ქ.

2. ხაშური, ტკოცა „ცისარტყელა“ 0ქ.

 

ჩოხატაური _1. ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია „მოწყალე სამარიტელი“ +1ქ

2. ჩაქვი, წმ. მეფე დავითის სა. სკოლა „საუნჯე“ +1ქ.

 

ადიგენი _ 1.კახარეთი „ბეთლემი“ +1ქ.

2. ვანის. წმ. ნინოს სახ. გიმნაზია „თაბორი“ +1ქ.

 

თიანეთი _ 1.თიანეთის N1 საჯ. სკოლა „ლაზარე“  +1ქ.

2. ცაგერის, წმ. ილია მართლის სახ. გიმნაზია „ხვამლი“ 0ქ.

 

რუსთავი _ 1.რუსთავის N4 სკოლა „ძლევაი“ +1ქ.

2. თბილისის N51-ე საჯ. სკ. „ალილო“ -1ქ.

3. მესტიის კულტურულ-საგანმანათლებლო  ცენტრი, „კიდობანი“ +1ქ.



დასრულდა ინტელექტუალური კონკურსის „ჩვენ ვსწავლობთ ბიბლიას“ სარაიონო ეტაპი.  შემდეგი, ზონალური ტური კი  დაიწყება 12 მაისიდან.

სარაიონო ეტაპის შედეგები

სანუგეშო ეტაპი

სკოლა

გუნდი

ასაკობრივი ჯგუფი

სამტრედია. ნაზარი ლეჟავას. სახ. სკ

„ალილუია“

უფროსი

ხონი. N2

„მოწყალე სამარიტელი“

უფროსი

ზუგდიდი. N2

„ემანუელი“

უფროსი

ქობულეთი. წმ. კირიონ II-ის სახ. სკ

„წყალობა“

უფროსი


თბილისი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

N 195

„ორბი“

+1ქ.

უმცროსი

N83

„იმედი“

+1ქ

უმცროსი

N18

„ნერგები“

-1ქ

უმცროსი

N51

„ალილოა“

+1ქ

უმცროსი

N191

„ოსანა“

+1ქ

უმცროსი

N191

„კვირიკე“

-1ქ

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

N191

„სტიქაროსნები“

+1ქ

უფროსი

N42

„ივერია“

+1ქ

უფროსი

N47

„ალილო“

+1ქ

უფროსი

N215

„ათინათი“

0ქ

უფროსი



სამეგრელო

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ხობი I მაისი

„ედემი“

+1ქ

უმცროსი

წალენჯიხა. ეწერი

„ალილო“

+1ქ

უმცროსი

ძვ. სენაკი

„მადლი“

+1ქ

უმცროსი

ზუგდიდი დარჩელი

„ბოანერგეს“

+1ქ

უმცროსი

ზუგდიდი N1

„კელაპტარი“

-1ქ.

უმცროსი

მესტიის. ქრისტ. კულტ. ცენტრი

„კიდობანი“

+1ქ.

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ხობი N2

„იერუსალიმი“

+1ქ

უფროსი

ხობი. ხამისკური

„ვიაროთ ნათელში“

-1ქ

უფროსი

სენაკი. ნოსირი

„ჯვაროსნები“

+1ქ

უფროსი

ფოთი N1

„ელ-შადაი“

+1ქ

უფროსი

ზუგდიდი. რიყე

„მნათე“

+1ქ

უფროსი



სვანეთი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

მესტია. წვირმი

„იმედი“

+1ქ

უფროსი

მესტია. ლნეჯერი N1

„ცისარტყელა“

-1ქ

უფროსი

ლენტეხი N2

„ლენტეხი“

+1ქ

უფროსი

ლენტეხი. სასაში

„ჩვენთან არს ღმერთი“

0ქ

უფროსი

ლენტეხი. ჩოლური

„ჯვარი მძლეველი“

0ქ

უფროსი

ლენტეხი. ხელედი

„ტრიხერუსა“

-1ქ

უფროსი



იმერეთი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

წყალტუბო. წმ. გაბრიელ. ეპ სახ.

„კანდელი“

+1ქ

უმცროსი

ქუთაისი N31

„ბაბილო“

-1ქ

უმცროსი

ვანი. წმ ნინოს სახ. გიმნაზია

„თაბორი“

+1ქ

უმცროსი

სამტრედია. ნაზ. ლეჟავას სახ.

„კელაპტარი“

0ქ

უმცროსი

ხონი. ტექ. შემოქმედების გიმნაზია

„კელაპტარი“

-1ქ

უმცროსი

წმ. ი. მართლის სახ. გიმნაზია

„ხვამლი“

+1ქ

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

საჩხერე.სარეკი

„ცისარტყელა“

+1ქ

უფროსი

ვანის სამრევლო

„ძლევაი“

+1ქ

უფროსი

ხარაგაული. მარელისი

„კელაპტარი“

+1ქ

უფროსი

ხარაგაული. ლეღვანი

„ივდითი“

0ქ

უფროსი

თერჯოლა. ზედ. ალისუბანი

„კანდელი“

+1ქ

უფროსი

ხონი. ტექ. შემოქმედების გიმნაზია

„კარიბჭე“

+1ქ

უფროსი

ქუთაისი N31

„ბეთელი“

+1ქ

უფროსი


გურია

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ჩოხატაური. ღვთისმშობლის სახ. გიმნაზია

„მოწყალე სამარიტელი“

+1ქ

უმცროსი

ლანჩხუთი. სუფსა

„იბერია“

+1ქ

უმცროსი


აჭარა

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

სხალთის ხეობა

„თამარიონი“

+1ქ

უმცროსი

ქობულეთი. ჩაქვი. წმ დავითის სახ. გიმნაზია

„საუნჯე“

+1ქ

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

შუახევი. წმ გრგ. ხანძთელის სკ.

„ერთსულოვნება“

+1ქ

უფროსები

სხალთის ხეობა

„ივერონი“

-1ქ

უფროსები

ჩოხატაური. ღვთისმშპბლის სახ. გიმნაზია

„XI ჟამის მუშაკნი“

+1ქ

უფროსები


კახეთი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ყვარლის. იმ მართლის სახ. გიმნაზია

„მთიები“

+1ქ

უფროსები

გურჯაანი. ბაკურციხე

„ანტიფონი“

+1ქ

უფროსები


მცხეთა

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

მუხრანი

„ცისარტყელა“

+1ქ

უფროსი

ქსოვრისი

„კერეონი“

-1ქ

უფროსი

თიანეთი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

თიანეთი. N1

„ლაზარე“

+1ქ

უმცროსი

საგარეჯო. N4

„ბეთლემი“

+1ქ

უმცროსი



სამცხე-ჯავახეთი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ბორჯომი N1

„კანდელი“

+1ქ

უმცროსები

ბორჯომი. ჭობისხევი

„იმედი“

0ქ

უმცროსები

ადიგენი. კახარეთი

„ბეთლემი“

+1ქ

უმცროსები

ახალციხე N1

„ალილო“

+1ქ

უმცროსები

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ბორჯომი N6

„ივერია“

+1ქ

უფროსი

ბორჯომი.ახალდაბა

„კერეონი“

0ქ

უფროსი

ადიგენი. დიდი სმადი

„იერუსალიმისკენ“

+1ქ

უფროსი

ახალციხე. N1

„ემანუელი“

+1ქ

უფროსი

ახალციხე. N5

„ტაო“

0ქ

უფროსი


ლეჩხუმი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ცაგერი. წმ. ი. მართლის სახ. გიმნაზია

„აღმსარებელი“

+1ქ

უფროსი

ცაგერი. წმ. ი. მართლის სახ. გიმნაზია

„მართლმადიდებელი“

0ქ

უფროსი








ქვემო ქართლი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

რუსთავის N4

„ძლევაი“

+1ქ

უმცროსი

წმ. იოანე ბოლნელის სახ. გიმნაზია

„ბოლნელი“

+1ქ

უმცროსი

თეთრიწყარო. ჭივჭავი

„ლილეო“

0ქ

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

რუსთავი N22

„სათნოება“

+1ქ

უფროსი

რუსთავი N4

„ალილუია“

0ქ

უფროსი

რუსთავი N23

„ქაროზი“

-1ქ

უფროსი

თეთრიწყარო. ჭივჭავი

„კვირია“

+1ქ

უფროსი



შიდა ქართლი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

ხაშური. ტკოცა

„ცისარტყელა“

+1ქ

უმცროსი

ხაშური. წმ. დიმ ყიფიანის სახ. სკ.

„ჯვარი“

0ქ.

უმცროსი

სკოლა

გუნდი

ქულა

ასაკობრივი ჯგუფი

წმ. დიმ. ყიფ. სახ. სკ

„კიდობანი“

+1ქ

უფროსი

ქარელის. წმ გიორგი მთაწმინდელის სახ. გიმნაზია

„ზანდუკი“

+1ქ

უფროსი